WENTYLACJA

Stosowana niegdyś wentylacja grawitacyjna posiadała szereg wad i na domiar złego drenowała nasze kieszenie, płaciliśmy za dostarczane do budynku ciepło a jednocześnie cały czas je usuwaliśmy kominem wentylacyjnym. Prawidłowa wentylacja gwarantuje nam nie tylko odpowiedni mikroklimat i świeże, zdrowe powietrze ale jednocześnie nic nas nie kosztuje.

W systemie kanałowym, wraz z ciepłym powietrzem transportowane jest również powietrze świeże w obiegu wymuszonym, co w dobie coraz większej izolacyjności materiałów budowlanych oraz szczelności stolarki otworowej stało się wręcz konieczne i niezbędne dla dobrego samopoczucia.

Jest ona jedną głównych dodatkowych funkcji ogrzewania powietrzem. Świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczeń w sposób ciągły i nieprzerwany, gwarantując odpowiednią ilość wymian w ciągu godziny dla zapewnienia komfortu pobytu.

Dostarczając świeże powietrze w sposób nieustanny, musimy jednocześnie pozbywać się powietrza zużytego, zaopatrzonego w ciepło z naszego budynku. I tu za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem mamy możliwość odzyskania ciepła z powietrza usuwanego z budynku.

rekuperacja

Rekuperator

Jest nowoczesnym urządzeniem odzyskującym tracone ciepło w sposób ciągły i jako jeden z możliwych elementów powinien być wyposażeniem każdej wspólczesnej instalacji cieplnej.

Do jego funkcji należy stała wentylacja budynku bez utraty ciepła, dostarczając świeże powietrze jednocześnie usuwa zużyte, odzyskując z niego do 95% ciepła.

Istota jego działania polega na przenoszeniu ciepła ze zużytego powietrza opuszczającego budynek na powietrze świeże,wprowadzane do budynku, przy czym nigdy nie nastepuje ich wymieszanie.

Natomiast w przypadku klimatyzowania budynku, rekuperator ogranicza napływ gorącego powietrza.

 

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC)

Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła umożliwia korzystanie z darmowej energii geotermalnej, ciepła w okresie zimowym oraz chłodu latem, o dużej wydajności. Stanowi znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynków i jest niezastapiony w budownictwie pasywnym

Wymiennik płytowy Geo Provent ma za zadanie wstepne ogrzanie powietrza w okresie zimowym, obniżając zatem energochłonność budynku oraz ochłodzenie i osuszenie powietrza latem, zdecydowanie poprawiając mikoklimat, zapewniając uczucie przyjemnego chłodu.

Pracuje w systemie ciągłym bez potrzeby samoregeneracji, zapobiega to rozwojowi drobnoustrojów i grzybów. Jego podstawową przewgą nad innym jest brak potrzeby wykonywania głębokich wykopów i minimalne straty ciśnienia transportowanego powietrza.

wentylacja

Tu zależnie od posiadanej temperatury powietrze ulega ogrzaniu lub ochłodzeniu.